Bursting Strength Tester
Our range of products include puncture resistance tester, bursting strength tester manufacturer, digital bursting strength tester, seal integrity / balloon burst tester, motorized twist tester and box compression testing machine.
Puncture Resistance Tester
Approx. Price: Rs 98,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Digital |
| Load Capacity | 50 Joule |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Grade | Semi-Automatic |
| Usage | Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
For determining the puncture resistance of corrugated board by measuring the energy required to puncture it. Interchangeable weights supplied to cover four energy ranges
- Measuring Range: 0 to 36 Newton Meter
- Power Source: AC220V
Bursting Strength Tester Manufacturer
Approx. Price: Rs 54,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grade | Laboratory and Industrial |
| Voltage | 220V AC 50Hz |
| Capacity | 40 kg per cm square |
| Pressure Range | Digital |
| Display Type | Digital |
| Medium | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Our company has earned great laurels as manufacturers and suppliers of
Bursting Strength Tester.
Technical Specifications:
- Maximum Capacity: 40 Kg/cm 2
- Accuracy: 0.01 Kg/cm square
- Test Fluid: Glycerin
- Capacity of Test Fluid Tank: 160 ml
- Rate of Fluid Displacement: 95 cc / Minute
- Opening of Upper Clamp 31.5 mm
- Opening of Lower Clamp 30.5 mm
- Motor: ¼ HP Geared Motor
- Power 220 Volt AC 50 Hz
Related Standards:
- BS 3424, 3137
- ASTM 3786, ASTM D 774
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box
Digital Bursting Strength Tester
Approx. Price: Rs 54,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power Supply | Electricity |
| Country of Origin | Made in India |
TEXCARETM Motorized Bursting Strength Tester are used to determine the bursting strength of any fabric, leather, paper, and card board. Bursting Strength tester works on hydraulic pressure created in the cylinder through glycerin. A test specimen is held between two annular clamps under sufficient pressure to minimize slippage. The upper clamping surface which is in contact with the test specimens has continuous spiral grooves. A circular diaphragm of pure gum rubber is clamped between the lower clamping plate & pressure cylinder so that before the diaphragm is stretched by pressure underneath it the center of its upper surface is below of the clamping surface. The equipment is fitted with a motor driven cam mechanism, which increases fluid displacement on the lower side of the diaphragm at a specified rate. The equipment is fitted with an arrangement, which automatically brings down the pressure and stops the motor on completion of the test cycle. A maximum reading type pressure gauge gives the bursting pressure. The equipment is raggedly designed to give a long & trouble free life. The components are brighter chrome plated or painted in metallic paint to give the tester an aesthetic appearance.
Specification:
- Maximum Capacity: 35 Kg/cm2
- Test Fluid: Glycerin
- Capacity of Test Fluid Tank: 160 ml
- Rate of Fluid Displacement: 95 cc / Minute
- Opening of Upper Clamp 31.5 mm
- Opening of Lower Clamp 30.5 mm
- Motor: ¼ HP Geared Motor
- Power 220 Volt AC 50 Hz
Related Standards: ISO 2758, 2559, 3303, 3689, BS 3424, 3137, ASTM 3786, ASTM D 774
Seal Integrity / Balloon Burst Tester
Approx. Price: Rs 48,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 18,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Analog |
| Brand | Texcare |
| Material | SS |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:- Length of Specimen: 250 mm Fixed
- Display: Digital LED display
- TPM (Twist per Meter): up to 9999 TPM (Direct display)
- TPI (Twist per Inch): up to 250 TPI
- Resolution: 1 Count for TPM / 0.25 Count for TP
- Tension Weight: 5g, 10gm, 20gm, 50gms
- Motor Speed: 0 to 1500 RPM
- Power Supply: 220V AC 50 Hz
- Weight Approx: 3 Kg
Related Standards:- ASTM 1422/1423, ISO 2061, BS 2085, DIN 53832
Box Compression Testing Machine
Approx. Price: Rs 2,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kgf |
| Brand | Texcare |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Computerised Bursting Strength Tester
Approx. Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grade | Laboratory and Industrial |
| Voltage | 220V AC 50 Hz |
| Pressure Range | Digital |
| Display Type | Digital |
| Net Weight (Kg) | 75 kg |
| Medium | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| Clamping | Pneumatic |
TEXCARE Bursting Strength Tester is used to determine the bursting strength of any type of corrugated boxed. paper and board by using hydraulic pressure. The bursting force is measured by a microprocessor based digital indicator and processed through software. Result show in digital display and as well as computed attached with Bursting Strength Tester. Machine can be operated by computer and manual both.
Technical Specification:
- Maximum Capacity : 40Kg/cm2
- Least Count : 0.01kgf (10gms)
- Accuracy: 1 Kg/cm2
- Clamping : Pneumatic
- Test Fluid: Glycerine
- Rate of Fluid displacement : 95cc per minute
- Opening of Upper Clamp: 31.5mm
- Opening of Lower Clamp : 30.5mm
- Display: LED Digital and Computer both
- Power Supply: 220 V AC 50Hz ( Optional: 110V AC 60 Hz)
- Motor : 1/4 HP Single Phase
- Sample Types: Paper, Corrugated Box, Board, Foils and Pouches
- Airline is in customer Scope
- Approx Weight: 75Kg (Gross Weight)
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Corrugated Box Compression Tester
Approx. Price: Rs 1,48,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Punchure Resistance Tester
Approx. Price: Rs 98,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Box |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | TEXCARE |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
| I deal in | New Only |
Bond strength of the instrument is defined as the
strength which is required to remove a pressure sensitive material from the standard
testplate under some specific conditions by placing a specimen at a particular angle to separate the adhesive material with a specific speed.
Additional Information:
- Production Capacity: 60 Machine per month
- Delivery Time: Ready Stock