Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Automation Grade | Manual |
| Sample Cut | 100 cm square |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Fabric and Paper Testing |
| Material | Mild Steel / Die-steel |
| Color | Red |
| Accuracy | 100% |
| Blades | Die-steel Blade |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Manual |
| Sample Cut | Round |
| Shape | Diameter 112.8mm |
| Usage/Application | GSM Cutter |
| Material | Aluminium |
| Brand | TEXCARE |
| Color | Red |
| Blades | Made in Germany |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sample Cut | 100 cm square |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Textile, Fabric, Paper Testing |
| Color | Maroon |
| Diameter | 112.8mm |
| Body Material | Aluminium |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Sample Cut | Round dia 112.8mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Paper and Fabric GSM Testing |
| Blades | 4 Nos. Heavy Duty Blade |
| Country of Origin | Made in India |
| Specimen Area | 100 cm. square |
| Specimen Diameter | 112.8 mm |
| Pad | 2 Nos. Special Quality Rubber Pads. |
Additional Information: