Hot Plates
Pioneers in the industry, we offer hot plate with magnetic stirrer, led mounting hot plate, rectangular hot plate and smd led mounting hot plate from India.
Hot Plate with Magnetic Stirrer
Approx. Price: Rs 4,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2 Liter |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Enamel |
| Shape | Rectangle |
| Temperature Range | 300Deg.C |
| Phase | Single |
| Operating Voltage | 220V AC 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
- Size of Heating Pan: 6 " x 6"
- Stirrer Capacity: 2 Liter
- Stirring RPM: 1800 RPM Max
- Digital RPM Counter: Yes
- Energy Regulator: Yes
- Power Indicator: Yes
- Rating: 1000 W
- Power: 220 V AC 50/60Hz
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Approx. Price: Rs 12,500 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Heating Area | 11x17 Inches |
| Size | 12x18 Inches |
| Usage/Application | Heaters |
| Shape | Rectangular |
| Place Of Origin | Delhi |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
LED SMD Mounting Hot Plate:
Pan Size: 12x18 Inches
Temperature Control: Digital
Energy Regulator: Yes
Heavy Duty Model
One Year Warranty
Heater: 3 KW
Power: 220V AC 50 -60 Hz
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
Approx. Price: Rs 9,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 12x18 Inches |
| Usage/Application | Laboratory / LED Mounting |
| Material | Enamel |
| Shape | Rectangle |
| Temperature Range | up to 350 deg.C |
| Phase | single |
| Operating Voltage | 220V AC 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
- Size of Heating Pan: 10" x 12" Inches
10" x 16" Inches
12" x 18" Inches
18" x 24" Inches - Temperature Range: up to 350 deg.C
- Energy Regulator: Yes
- Power Indicator: Yes
- Rating: 1500 to 3000W
- Power: 220 V AC 50/60Hz
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box
Approx. Price: Rs 9,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | For Laboratory Purpose |
| Color | Red |
| Material | Mild Steel |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square, Rectangular |
LED Mounting Hot Plate:
We are the manufacturer of LED Mounting Hot Plate used in manufacturing LED Bulbs, LED Tube Lights, LED Downlights, LED Street Lights SMD and PCBs.
Specifications:
- Temperature Range: Ambient to 350 deg.C
- Power: 220V AC 50Hz
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
SMD LED Mounting Hot Plate
Approx. Price: Rs 12,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plate size | 300x450mm |
| Temperature range | RT to 350 C |
| Top plate material | Cast iron |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Heaters |
| Max power | 3000 W |
| Stirring function | Hot plate only |
| Control type | Digital |
| Heating Area | 12x18 Inches |
| Shape | Rectangular |
| Place Of Origin | India |
| Color | Maroon & Grey |
Specification:
- Size of Heating Pan: 12"x18"
- Digital Temperature Controller
- Powder Coated Body
- Designed for 24x7 operation
- Energy Regulator: Yes
- Power Indicator: Yes
- Rating: 3000 W
- Power: 220 V AC 50/60Hz
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock