Plastic Tensile Strength Tester
Our range of products include tensile strength and elongation testing equipment, silica gel drying oven, plastic tensile testing machine, plastic tensile strength tester, industrial foam tensile strength tester and plastic tensile strength testing machine.
Tensile Strength And Elongation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 1,47,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kN |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity(Kg) | 1000 kg |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Air-Flow Direction | Vertical Down Airflow |
| Display | Digital |
| Automation Grade | Automatic |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Plastic Tensile Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,42,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 2 |
| Voltage | 220v |
| Brand | Texcare |
| Usage | Industrial |
| Color | Red |
We are suppliers of
Plastic Tensile Testing MachineSpecifications:
- Capacity: 500kg / 1000 kg
- Least Count: 50 / 100 gms
- Max. Traverse: 1000 mm
- Min. Traverse: 25 mm
- Self Tightening Grips
- Heavy Duty Lead Screw with Gun Metal Nut
- Digital Display of Load and Elongation
- Heavy Duty Motor with Reduct
- ion Gear Box
Plastic Tensile Strength Tester
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the leading manufacturers of
Plastic Tensile Strength Tester. We are manufacturing Plastic Strength Tester as per International Standard ASTM D 638-10 and ASTM D882-12. These standards as globally accepted by all plastic products manufacturer. Plastic Tensile Testing Machine has two models, Digital and Computerized.
Specifications:- Capacity: 500Kg
- Accuracy: 0.05Kg (50g)
- Power: 220Va AC 50 Hz
Industrial Foam Tensile Strength Tester
Approx. Price: Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Min Traverse | 25 mm |
| Max Traverse | 700 mm |
| Usage | We are manufacturer and exporter of Plastic Tensile Strength Tester as per ASTM D882-12. Plastic Ten |
We are manufacturer and exporter of
Plastic Tensile Strength Tester as per ASTM D882-12. Plastic Tensile Strength Tester is also available in computerized model. In this Plastic Tensile Strength Tester we can measure Tensile, Elongation, Stress Strain curve and plots.
Plastic Tensile Strength Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kgf |
| Usage/Application | Industrial |
| Traverse Speed | Variable 50 to 500 mm/min |
| Type | Fully operated by computer |
Our company has been acknowledged for providing
Plastic Tensile Strength Testing Machine to the clients.