Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Laboratory |
| Phase | 1 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Supply | 220V AC |
| Brand | TEXCARE |
| Material | MS |
| Model | Digital |
| Colour | Maroon/Grey |
| Operating Mode | Electrical |
VESLIC Abrasion Tester
For Leather/ Footwear
With digital Pre-set Counter 9999 digit
Power: 220 V AC 50 Hz
As per ISO 11640
Product Details:
| Power Source | 220 V AC 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Product Type | Testing Machine |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | Texcare |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | TEXCARE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | CR700FT |
| Power Supply | 220V AC 50Hz |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: