Plastic Testing Equipment
Manufacturer of a wide range of products which include rolling ball tack tester, hot wire bottle cutter, paper and packaging testing instruments, haze meter industrial, ageing test oven and rubber and tyre testing equipment.
Approx. Price: Rs 14,000 / setGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 set |
| Application Type | Adhesive Testing |
| Test Method | Rolling Ball |
| Operation Mode | Manual |
| Brand | TEXCARE |
| Dimensions | Angle Range: 60 Deg. |
| Resolution | 1 mm |
| Color | Maroon / Grey |
| Diameter | of Steel Ball: 7/16 Inch (11mm) |
| Material | MS Powder Coated |
Rolling Ball Tack Tester:
for Adhesive Tape Testing
Additional Information:
- Production Capacity: 100 per Month
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Bottle Height | 400 mm |
| Display Type | Digital |
| Material | Mild Steel |
| Floor Space Size | 40 x 80 cm |
| Usage/Application | Pet Bottle Industry |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
- Maximum Bottle Dia: 150mm
- Maximum Bottle Height: 400 mm
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Paper and Packaging Testing Instruments
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type | Semi-Automatic |
| Power | 230 V |
| Power Supply | Electricity |
| Voltage | 220v |
| Color | Black |
| Usage | Industrial |
A haze meter is a tool that measures the degree of haziness and transmittance of transparent or translucent materials. It works by analyzing how light scatters within a sample to determine its transparency or haze. Haze meters are used in industries that require clear vision, such as optics and packaging
Approx. Price: Rs 98,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
An aging test oven, also known as a hot air aging oven or rubber aging oven, is a laboratory instrument used to test the effects of aging on materials and products
Rubber And Tyre Testing Equipment
Approx. Price: Rs 20,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Box |
| Display Type | Analog |
| Grade | Manual |
Rubber and tire testing equipment measures the physical and mechanical properties of rubber, such as its strength, resistance, and toughness. This equipment helps to ensure the reliability, durability, and safety of rubber products
Computer Controlled Tensile Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,46,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Digital / Computerized Tensile Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Digital And Computerised Tensile Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Operating Mode | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
The machine is computer operated and is used to check the physical properties of the material. It is the vertical type with the upper gripping jaw attached to a measuring load cell, while the lower jaw is attached to the top of the force exerting lead screw.