Textile Testing Equipments
Leading Manufacturer of moisture meters for textiles, hydraulic gsm round cutter, cotton moisture meter, industrial plastic digital tensile strength tester, flammability tester ul94 and tensile strength tester from Greater Noida.
Moisture Meters For Textiles
Approx. Price: Rs 26,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | CYM700 |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Texcare |
| Operating Temperature | 0-40 Degree Celsius |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Hydraulic GSM Round Cutter
Approx. Price: Rs 7,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Manual |
| Sample Cut | 100cm Square |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Fabic, Paper, Film, Foil |
| Material | Mild Steel |
| Brand | TEXCARE |
| Color | Red |
| Blades | High Carbon Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box Packing
Approx. Price: Rs 26,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Moisture Range | 3–25% |
| Sample Type | Raw Cotton, Cotton Bale |
| Operation Type | Portable |
| Usage/Application | Laboratory |
| Moisture Resolution | 0.1% |
| Sensor Type | Pin |
| Warranty | 1 Year |
| Power Source | Battery |
| Operating Temperature | 0-40 Degree Celsius |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Industrial Plastic Digital Tensile Strength Tester
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analog |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500kg |
| Capacity (Kgf) | 500kg |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Brand | TEXCARE |
| Model Name/Number | TTM700 |
| Speed (mm/min) | 300mm/min |
| Display Type | Digital |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Voltage (V) | 220V AC 50 Hz |
| Accuracy | 0.05kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Load Cells | 1 |
| Number Of Screws | 1 |
| Resolution | 50g |
| Power | 220V AC |
| Weight | 175 kg approx |
| Speed | 300 mm/min |
| Sensor Type | Proximity |
| Grip Separation | 900mm |
| Load Measuring Accuracy | 50g |
| Motor | 220V AC |
| Test Width | up to 100mm |
| Force | Constent rate of Traverse |
| Warranty | 1 year |
| Elongation Scale Count | Digital |
| Displacement Scale (mm) | Digital |
| Gear Box | Reduction Gear Box |
| Service Location | Pan India |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:Capacity: up to 500 Kg
- Max. Traverse: 900 mm
- Min. Traverse: 25 mm
- Elongation Measurement: Digital
- Power: 220V / AC 50 Hz
- Heavy-duty Motor with Reduction Gear Box
- Self Tightening Grip
- Peak Hold Memory
- Traverse Speed 50/150 of 100 / 300 mm/min
Additional Information:
- Item Code: TTM700
- Production Capacity: 60 machnines per month
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box
Approx. Price: Rs 55,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kg |
| Display Type | Analog |
| Model Name/Number | M229P |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
| Usage | Industrial |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 18,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Viewing Geometry | 45 Degree |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/ Application | Laboratory Use |
Specifications:- Inclined viewing plate of 450 angles is supplied along with machine
- All tube lights are operated separately by Electronic Ballast for instant start, power saving and to prevent tube lights
- Control panel is ergonomically designed for easy operation
- All tube lights are made in Holland or Thailand
- German make hour meter is used for totalizing uses of D-65 tube light
- All Tube Lights are made in Holland / Thailand / USA
With Following Light Sources:
- D-65: Artificial Day Light
- CWF: Cool White Fluorescent (Office Lighting)
- TL-84: Triphosphor Fluorescent Lamp (Show room Light)
- TL-83: Triphosphor Fluorescent Lamp (Show room light for European Buyers)
- UV: Ultra Violet Light
- Tungsten Filament : Incandescent Light
- Related Standards: ISO 3664, ASTM D1729, JIS Z 8723
Air Permeability Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,97,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
Digital Densometer - Air Permeability Tester (Gurley Type), for Industrial. This instrument is used for measuring porosity, air permeability or air resistance of paper and paper products by determining the time necessary for a certain volume of air to flow through the inserted sample, under a uniform pressure.
Bundesmann Apparatus Equipments
Approx. Price: Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Digital |
| Brand | Texcare |
| Material | MS |
| Color | Blue |
| Size/Dimension | SS |
| Frequency | 18hz |
| Voltage | 220v |
Specifications:
- RPM of Sample Holder: 5± 1
- Angle between Horizontal and plane of the sample
- Center of the sample holder to the vertical axis of rotation the sample holder assembly-105± 10 mm
- No. of Jets Mounted: 304
- Center to Center Distance Between Jets: 20 mm
- Water Collected Per Holder: 65 ml / min
- Vertical distance between center of the specimen when fixed in a position at which the drops are released to the bottom of the jets: 1500 ± 10 mm
- Exposed Diameter of the Sample: 100 mm
- Length of the Base of the Wiper Assembly: 96 mm
- Radius of the Objective Surface of the Wiper Assembly: 6.35 mm
- Thickness of the Wiper Surface: 5.1 mm
- As per standards: IS 392-1989
Approx. Price: Rs 1,98,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Air Permeability for Fabric |
| Packaging Type | Wooden |
| Display Type | Digital |
We are one the leading supplier of Air porosity tester. Quality is best in market
Additional Information:
- Delivery Time: 2 Weeks
- Packaging Details: Wooden
Portable Colour Matching Cabinet
Approx. Price: Rs 15,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Material | Powder Coated |
| Usage/ Application | Laboratory Use |
| Tube Light Length | 1 Feet |
Specifications:- This Portable Colour Matching Cabinet has imported tube lights of 1 feet length, D-65, TL-84, CWF, Ultra Violet, FL are fitted in standard model, Other lights like TL-83, U-35, U-3, Illuminant A
- D-50 lights can be added as per customers requirement. All Tube lights are imported. made in USA, Canada, Holland, Thailand & France
- This machine is portable and light weight, High-Quality Power Coated Body, Rust Free
Sublimation Fastness Tester
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:- Timer: 1 ~ 249s, automatically stops heating and alarms
- Pressure: 1kPa
- Weight: 35Kg
- Dimensions: 520 x 440 x 350 mm(LxWxH)
- Temp. Range: R.T. ~ 240
- Temp. Accuracy: +/- 2 Deg. C
Approx. Price: Rs 7,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Manual |
| Shape | Round |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment.
Martindale Abrasion Cum Pilling Tester
Approx. Price: Rs 78,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | TEXCARE |
| Material | Mild Steel |
| Power | 220C AC 50 Hz |
| Product Type | Laboratory Uses |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
- No. of Heads: 4
- Working Pressure on Test Specimen: 3 KPA, 6KPA, 9KPA and 12 KPA (4 Nos each)
- Exposed area of Test Specimen: 6.45 cm2
- Maximum Available Pressure: 12 KPA (790 gms)
- Rotational Speed of Outer Peg: 48 ± 2 RPM
- Drive (Speed) Ratio of Outer and Inner Peg: 32:34
- Total Stroke of Outer and Inner Peg: 24 mm
- Pilling: 60 mm for Abrasion
- Power Supply: 230 V AC 50 Hz
- Power Consumption: 0.2 KWH
- Related Standards: ISO 5470, BS 3424, 5690, JIS L 1096, ASTM 4966 / 4970-99, DIN 53863, 53865, SFS 4328
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Random Tumble Pilling Tester
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | TEXCARE |
| Material | MS Powder Coated |
| Color | Maroon / Grey |
| Display Type | Digital |
| Operating Speed | 60 RPM |
| Least Count | 1 |
Pilling Tester (ICI Box Type-4 Boxes)Pilling Tester is used to determine pilling rating of any woven or knitted fabric.No. of Station: 4Inside box Size: 225x225x225 mmRPM of Boxes: 60 RPMPreset Counter: 999999 digitsAuto StopPower: 220V AC 50 Hz
Perspiration Fastness Tester
Approx. Price: Rs 11,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Grade | Stainless Steel 304 grade |
| Display Type | Analog |
| Brand | TEXCARE |
| Material | Stailess Steel 304 Grade |
| Country of Origin | Made in India |
The Perspirometer is a Textile Testing Instrument used to determine Colour Fastness to sea water and perspiration, this is fully stainess steel 304 grade frame and dead weight having 5 kg and 10 pound, 21 pcs of acrylic separators are also provided alondwith instrument.
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box / Wooden Box
Ball Bursting Strength Tester
Approx. Price: Rs 72,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kg |
| Display Type | Analog |
| Model Name/Number | SSE 64 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220v |
| Frequency | 18hz |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Country of Origin | Made in India |
The YTM is a digital yarn tension meter for an easy way to measure the actual yarn tension of any knitting system. In an extended mode it can display the average and peak tension of the measurements.