Paper Packaging Testing Instruments
We are a leading Manufacturer of rolling ball tack tester, bottle cap torque tester, computerized bursting strength tester, cobb sizing tester, box compression tester and vacuum leak tester from Greater Noida, India.
Approx. Price: Rs 12,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application Type | Adhesive Tape |
| Test Method | Rolling Ball |
| Operation Mode | Manual |
| Brand | TEXCARE |
| Voltage | N.A. |
| Display Type | Analog |
| Material | Mild Steel |
A rolling ball tack tester is a laboratory instrument that measures how quickly an adhesive sticks to another surface. It works by rolling a steel ball down an inclined path onto a tacky surface and measuring how far it travels.
Additional Information:
- Production Capacity: 500 per Month
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden / Corrugated Box
Approx. Price: Rs 42,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Measuring Range | 0 to 100kg-cm |
| Display Type | Digital |
| Brand | TEXCARE |
| Material | MS Powder Coated |
| Power | 220V AC 50 Hz |
Specifications:
- Range: 0 to 20 Nm with accuracy of 0.01 Nm
- Power Consumption: 1kW
- Capacity: 1 to 10000 Kg
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Computerized Bursting Strength Tester
Approx. Price: Rs 1,24,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kg |
| Net Weight (Kg) | 500kg |
| Display Type | Analog |
| Model Name/Number | SSE 64 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
Specification:
- Maximum Capacity : 40Kg/cm2
- Least Count : 0.01kgf (10gms)
- Accuracy: 1 Kg/cm2
- Clamping : Pneumatic
- Test Fluid: Glycerine
- Rate of Fluid Displacement : 95cc per minute
- Opening of Upper Clamp: 31.5mm
- Opening of Lower Clamp: 30.5mm
- Display: LED Digital and Computer both
- Power Supply: 220 V AC 50Hz ( Optional: 110V AC 60 Hz)
- Motor : 1/4 HP Single Phase
- Sample Types: Paper, Corrugated Box, Board, Foils and Pouches
- Airline is in customer Scope
- Approx Weight: 75Kg (Gross Weight)
Approx. Price: Rs 15,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Digital |
| Brand | Texcare |
| Voltage | 220v |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial |
| Machine Type | Sizing Tester |
- We are on of the leading supplier of Cobb tester. Quality is best in market
Approx. Price: Rs 2,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100 kgf |
| Voltage | 210 V |
| Brand | Texcare |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
The strength of Corrugated and solid fiber board boxes are subject to compressive forces when stacked and during transportation. It is vital to determine the Compression Strength of the Box in order to make sure that the box will be able to resist the anticipated compressive forces and to determine the load that the box will be able to with stand during transit and storage. This equipment is designed to measure the ability of the boxes resist external compression loads during transit and storage. Compression Strength Test also serves as a useful index of overall quality of the material and workmanship of the box
Specifications:
Platform Size 600 x 600mmLoading Capacity: 0 to 1000 KgfLeast Count: 0.1 KgfPeak Hold Facility on MemoryTesting Traverse Speed: 10 ± 3mm/minTare Facility availableDigital Model with user-friendly control panel.The equipment is built on a rigid metallic base plate, Heavy Duty motors with reduction gear box.Power Supply 220V AC 50 Hz or 415V 3 Phase (As required by customer)
Approx. Price: Rs 15,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220v |
| Color | Red |
| Usage | Industrial |
| Brand | Texcare |
| Phase | 2 |
Specifications:- Test Area: 100 cm Square
- Weight of Couch Roll: 10 Kg
- User-Friendly Design, easy to tilt
- Rubber Gasket is provided to avoid Water Leakage
Types of Test:
- 60 / 120 Seconds COBB Test for Paper
- 30 Minute COBB Test for Board
- Cobb Index: ( 60 / 120 Second Test )
- inch) water column for 60 or 120 seconds
- Cobb Index: ( 30 Minute Test )
Related Standards:
- TAPPI T441, NF Q-03-018, NF Q-03-035, FEFCO 7
- DIN 53132, EN 20535
Approx. Price: Rs 35,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
- Pressure: 0 – 600 mm/Hg
- Least Count: 10mm/Hg
- Size of the desiccators -150 mm, 300mm (Diameter)
- Power 220V AC 50 Hz