Testing Instruments
Leading Manufacturer of swatch cutter blade, moisture analyzer, hook and loop fatigue tester, gelbo flex tester, top load tester computerised and shear fatigue tester from Greater Noida.
Approx. Price: Rs 6,800 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Automation Grade | Manual |
| Material | MS |
| Length | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are suppliers of Swatch Cutter Blade.
Specifications:
• Used for Swatch Cutting for Fabric, Rexine, and Leather
• Heavy duty Blade
• Made of Die-steel
• Sizes: 300mm, 500mm and 800mm
• Use for Texile Testing, Swatch Cutting, Leater Cutting
Approx. Price: Rs 65,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | MA1200 |
| Output Type | 0.01% |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Food, Powder |
| Brand | TEXCARE |
| Display Type | Digital |
| Readability | 0.01% |
| Power | 220V / 110V |
| Maximum Capacity | 110g |
Moisture Analyzer:
Capacity: 100g
Accuracy: 0.001g
Uses: Grain, Powder, Paper, Food etc.
Touch Screen Model
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box
Hook and Loop Fatigue Tester
Approx. Price: Rs 85,000 / SetGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Display Type | Digital |
| Brand | TEXCARE |
| Grade | Semi Automatic |
Hook and Loop Fatigue Tester: with Digital counter and Cyclic TimerHeavy duty metal bodyused in Germents, Sefety Apparels, Footwear and many industries
Additional Information:
- Delivery Time: 7 Working Days
- Packaging Details: Wooden Box
Approx. Price: Rs 82,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power Source | Electricity |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Top Load Tester Computerised
Approx. Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
Top Load Tester - Digital Cum Computerized is a new generation fully automatic motorized top load tester. It gives Compressive Buckling Load in digital format. The digital display is a high-end sophisticated read out with Auto Tare (ZERO) set facility and Peak Hold arrangement.
Approx. Price: Rs 68,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Texcare |
| Country of Origin | Made in India |
We have marked our name very strongly as manufacturers and suppliers of
Shear Fatigue Tester.
Specification:- Size of Test Specimen: 380 x 380 mm
- Flexing Frequency: 28 CPM
- Stroke Length of Platform: 330 mm
- Diameter of Hole on Platform : 6 mm
- Distance Between Holes: 19 mm
- Diameter of Roller: 75 mm
- Angle of Inclination: 15 deg
- Length of Roller: 460 mm
- Power: AC 220 V 50Hz
Related Standards:- IS 7888 1976, ASTM D 3574 - 1986