Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Benchtop |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Capacity | 6 to 12 shades |
| Size | as per customer requirment |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Type | Wooden Box Packing |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Size | 14" |
| Packaging Type | Wooden |
| Features | Manual / Hand Operated |
| Usage/Application | Sliver and Roving Hank Testing |
| Brand | TEXCARE |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | No Power Required |
| Grade | Laboratory / SQC |
| Display Type | Manual |
| Size | 1 Yard Circumference |
| Packaging Type | Wooden Box Packing |
| Usage/Application | Sliver and Roving Hank Testing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 100 kgf |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 2 |
| Weight | 10000kg |
| Input Voltage | 220v |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Display Type | Digital |
| Material | Mild Steel Structure |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Brand | TEXCARE |
| Voltage | 220 V AC |
| Target Industry | Textile Industry |
| Speed | 60 RPM |
| Motor | 0.25 hp |
| Each Lea Spread | 20 mm |
| Yarn Packaging Length | 300 mm |
| Application | Yarn Count Testing |
Our company is a leading manufacturer and supplier of high-quality Wrap Reel amongst our customers.
Related Standards:
BS 2010
ISO 2060
DIN 53830
Features:
Accurate Determination of Properties
Robust & Stable Body
Metric and imperial models are accessible
Closed-loop controlled and speed tracking scheme
Wrap Reel is offered in both motor and hand operated forms
Numeric hasten commanding section, make unit work consistently and stably
Closed-loop controlled and hasten the following system, double-check to keep even speed when Voltage is variable
Specifications:
Swift Parameter: Metric 1 Meter, Imperial 1.5 yard
Swift made of: Stainless Steel
No. of Leas Made at a Time: 7
Spread of Each Lea: 20 mm
Speed of Traverse: One traverse in 16 turns
Counter: Digital
Yarn Guide: Chrome Plated, Pig Tail Type
Maximum diameter of package: 100 mm or as per customer requirement
Maximum length of yarn package: 250
Package base plate: Metallic with powder coated paint
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 220V AC 50Hz |
| Grade | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Size | 1.5 Yarn or 1 Meter |
| Brand | TEXCARE |
| Color | Red/Grey |
| Operating Speed | 60 RPM |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Board Size | 11x7 Inches |
| Traverse Length | 225mm |
| Winding Type | Motorized |
| Standards | ASTM |
| Yarn Count Range | 20s–60s |
| Mount Type | Table top |
| Usage/Application | Grey and Dyed yarn |
| Power Consumption | 0.25KW |
| Warranty | 1 Year against any manufacturing defects |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220C AC 50Hz |
| No Of Boards | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 500 kN |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
Product Details:
| Display Type | Digital |
| Power | 220V AC 50 Hz |
| Brand | TEXCARE |
| Packaging | Wooden |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Display Type | Analog |
| Power | 220V AC 50Hz |
| Grade | Laboratory |
| Material | Mild steel |
| Color | Red / Grey |
Additional Information:
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Red |
| Grade | A |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Display Type | Analog |
| Size | 14 |
| Country of Origin | Made in India |