Inspection Machines
Our range of products include fabric inspection cum rolling machine, fabric inspection cum rolling machine with edge guide, fabric inspection machines and fabric inspection machine.
Fabric Inspection Cum Rolling Machine
Approx. Price: Rs 3,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Automatic |
| Production Capacity(Ton/Day) | 8 Ton |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Power Consumption | 4 KW |
| Brand | Texcare |
| Voltage | 220V AC 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
A fabric inspection cum rolling machine is a textile processing machine that inspects fabric for defects and rolls it onto a core. It is designed to improve fabric quality and reduce waste by streamlining the inspection and rolling processes.
Additional Information:
Fabric Inspection Cum Rolling Machine With Edge Guide
Approx. Price: Rs 3,44,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Manual, Semi Automatic |
| Production Capacity(Ton/Day) | 10 Ton |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Brand | TEXCARE |
| Voltage | 220V AC 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Quality of the Fabric can be test by Fabric Inspection Machine and can be roll in pwefect size and shape. We manufacturer this machine up to 144 inches width, Most of the populat sizes are 72, 84, 96 and 120 inches
Additional Information:
Fabric Inspection Machines
Approx. Price: Rs 3,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Capacity | 200 kg Roll |
| Machine Type | Automatic |
| Size | 72 Inches Width |
| Warranty | 1 years |
| Material | Mild Steel |
| Powder Coated | yes |
Fabric Inspection Machines are designed to check weaving, knitting defects and shade variations in
fabrics.
Additional Information:
Fabric Inspection Machine
Approx. Price: Rs 3,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | TEXCARE |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fuly Automatic |
| Usage/Application | Fabric Checking |
| Size | 72 Inches |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Fabric Inspection cum Rolling Machine:Size of Machine: 72", 84", 96", 120" and customised as per customer requirment
With Edge Guiding Device & Sensors
Variable Speed Drive
Power: 220V AC 50 Hz