GSM Testing Machine
We are a leading Manufacturer of cut and fit gsm round cutter, paper gsm cutter, paper gsm tester, round gsm cutter, digital gsm scale and gsm roung cutter for paper from Greater Noida, India.
Cut and Fit GSM Round Cutter
Approx. Price: Rs 7,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Manual |
| Sample Cut | 100 cm Square |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Fabric Testing and Paper Testing |
| Material | Mild Steel |
| Brand | TEXCARE |
| Accuracy | 100% |
We are Cut and Fit GSM Round Cutter offering to our client.
Specifications:
- Diameter : 112.8 mm
- Area of Sample Cut: 100 Cm2
- Sample Cut: Up to 500 GSM
- Solid Body Design
- GSM Pad and Blade not required
- The weight of Machine: 10.2 Kg
Additional Information:
- Production Capacity: 300 per month
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box / Wooden Box
Approx. Price: Rs 3,499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Sample Cut | Round |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Paper Cutter |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Red |
We are offering
Paper GSM Cutter to our client.
Specifications:- Diameter of Specimen: 113 mm
- Area of Specimen: 100 cm. square
Accessories:
- Blade: 4 Nos. Heavy Duty Blade (Made in Germany)
- Pad: 2 Nos. Special Quality Rubber Pads
- Screw Driver for Blade Changing/Tilting
Other Information:- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer), Western Union, Other Minimum Order Quantity: 01 Set Port of Dispatch: Delhi,India Production Capacity: 5000 Sets per Month Delivery Time: Ready Stock Packaging Details: Corrugated Box
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
Our company is one of the renowned manufacturers and suppliers of
Paper GSM Tester.
Related Standards:- ISO 3801
- ASTM D3776 / 2646
- BS 3424 / 2471
- BSEN 12127
Specification:- Capacity: 300 gms ( 30000 GSM)
- Least Count: 0.01 gm (1 GSM)
- Platform Size: 130 mm
- Power: 12V 300mA AC Adaptor
- LED Digital Display
- With Acrylic Wind Sealed
- Warranty One Year
Approx. Price: Rs 3,499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Round Gsm Cutter |
| Brand | Texcare |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering
Round GSM Scale to our client.
Specifications:- Capacity: 60000 GSM (600g)
- Accuracy: 1 GSM (0.01g)
- Unit: Gram and GSM
- Pan Size: 130 mm
- Power: AC 110/220 V 50/60Hz, DC 9V
- Display: Digital LED display
- No. of Display: Two, Front and Back LCD with Back Light
- Overload Indicator: Yes
- Auto Power off: Yes
- Tare/Zero feature: Yes
- Wind Sealed: Transparent Acrylic
- Calibration: Self Calibration facility
Approx. Price: Rs 6,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | TEXCARE |
| Platform Size | 130mm Diameter |
| Rated Load | 620g |
| Accuracy | 0.01g |
| Capacity | 620g |
Innovation is our forte and manufacturing along with supplying of
Digital GSM Scale from our side is a strong example of the same.
Other Details:- Accurate readings
- Compact design
- Low maintenance
- Imported Blades
- Reasonable price and new design with high quality
- The system is made of aluminum body for light weight
- GSM Cutter is utilized for the accurate chopping of fabrics, paper, flooring, etc
Specifications:
- Capacity: 600 gm (60000 GSM)
- Accuracy: 0.01 gm (1 GSM)
- Unit: Gram and GSM
- Pan Size: 120 mm
- Power: 12V 300 mA AC Adaptor, 220V AC 50Hz supply
- Display: Digital LED display
- No. of Display: Two, Front and Back Red/Green LED
- Overload Indicator: Yes
- Auto Power Off: Yes
- Tare/Zero Feature: Yes
- Wind Sealed: Transparent Acrylic
- Calibration: Self Calibration facility
GSM Roung Cutter for Paper
Approx. Price: Rs 3,499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Manual |
| Sample Cut | 100 cm square |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Paper Testing / Fabric Testing |
| Material | Aluminium |
| Brand | TEXCARE |
| Color | Red |
| Accuracy | 100% |
We have achieved paramount success in manufacturing and supplying of
GSM Cutter.
Related Standards:- ISO 3801
- ASTM D3776 / 2646
- BS 3424 / 2471
- BSEN 12127
Specifications:- Diameter of sample cut is 113 mm
- Area of Sample cut is 100 cm2
- Catch lock is provided for safety
- Diamond shape knurling on bottom for proper grip to the fabric
- 2 Nos. Special quality GSM pad is proved for support while cutting
- The machine is equipped with 4 nos. of replaceable German Blade, and 4 Nos. (1 Set) the extra blade is supplied with the machine
- One Screw Driver is supplied for Opening/Tilting of blades
- Movement of Hand Wheel is 1/4 round to cut a sample
- User-friendly design
- Supplied with User manual and Calibration certificate
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box
Approx. Price: Rs 1,700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | GSM Scale |
| Weight | 500gm |
| Country of Origin | Made in India |
We are
Pocket GSM Scale offering to our client.
Pocket GSM Scale:- Pocket GSM Scale is used for checking GSM of any textile and paper
- This Pocket GSM Scale is small in size and can carry easily, Operated by inbuilt AAA size battery
- Pocket GSM Scale is slim and portable
- Capacity: 200 gms
- Accuracy: 0.01 gm
- Pan Size: 55 x 50 mm
- 2 Nos. AAA Size Battery
Approx. Price: Rs 10,000 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Balance Type | Digital |
| Brand | TEXCARE |
| Material | GSM Cutter: Aluminum,GSM Scale: Plastic |
| Platform Size | 130mm Diameter |
| Inbuilt Battery Backup | Yes,6V DC |
| Usage/Application | GSM Testing og Paper and Textiles |
| Accuracy | 0.01g |
| Capacity | 600g |
| Dimensions | Table Top |
| Display Type | LCD |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 220 V 50/60 Hz |
| Usage | Textile Testing Instrument |
| Weight | 1.5Kg |
| Precision | 0.01g |
We are engaged in manufacturing and exporting of complete
GSM Kit and GSM testing solution. This GSM Kit is used to determine GSM (Grams per square meter) of any Fabric, Paper, Board, Leather, Laminated Sheets and other sheet material.
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box
Approx. Price: Rs 3,499 / SetGet Latest Price Product Details:
| Shape | Round |
| Usage/Application | GSM Round Cutter |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Texcare |
| Color | Red |
Manufacturing and supplying of supreme quality
GSM Round Cutter has helped us achieve a very high level of trust in the market.
Other Details:- Sturdy construction
- Dimensionally accurate
- Wind Sealed Structure
- Digital Led Display
- Overload Indicator Provided
- Self-Calibration Facility-
- Imported Blades use in GSM Cutter
- Reasonable price and new design with high quality
- The system is made of aluminum body for light weight
- GSM Cutter is utilized for the accurate chopping of fabrics, paper, flooring, etc
Related Standards:- ISO 3801
- ASTM D3776 / 2646
- BS 3424 / 2471
- BSEN 12127
Specifications:
- To determine the GSM ( Grams per square meter) of any fabric, Films, Paper and rubber
- Diameter of Specimen: 113 mm
- Area of Specimen: 100 cm2
- Body: Light Weight Aluminum Metal
- Blade: 4 Nos. + 4 Nos. Heavy Duty German Blade
- Pad: 2 Nos. Special Quality Rubber Pads
- Screw Driver for Changing / Tilting of GSM Blades
- Related Standards: ASTM D 3776, ISO 3801
- Tax & Freight Extra
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Balance Type | Digital |
| Brand | TEXCARE |
| Platform Size | 130mm Diameter |
| Rated Load | 600g / 0.01g |
| Inbuilt Battery Backup | Yes,Rechargable |
| Usage/Application | GSM Testing |
| Accuracy | 0.01g |
| Capacity | 600g |
We are offering
GSM Weighing Balance to our client.
Specifications:- Least Count: 1 GSM
- Capacity: 60,000 GSM
- Double Display (Front and Back)
- LCD Digital Display with Back Light
- Platform Size: 130 mm Diameter
- Power: 220 / 110 V AC, 9V DC
- Spirit Level and Adjustable Foot
- With Acrylic Wind Sealed
- Inbuilt Battery Backup (1.3AH Battery)
- RS232 Port to connect to PC or Printer (Optional)
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
Approx. Price: Rs 3,499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Sample Cut | Round |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Fabric GSM Cutter |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Texcare |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering
Fabric GSM Cutter to our client.
Specifications:
- GSM Round Cutter (Fine Quality Aluminum Body)
- GSM Cutting Pads (Fine Quality Rubber Sheet)
- GSM Cutting Blade ( 5 Pcs Extra, Made in Germany)
- Screw Driver for Opening/Tilting of Blades
- Battery Charger (220V / 110V AC 50/60 Hz)
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | Maroon |
| Application | Sample preparation for testing |
| Usage | Process Testing Machine |
| Power Driven | Hydraulic |
We are a popular company known for providing
GSM Testing Machine to the clients.
Approx. Price: Rs 7,600 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Manual |
| Shape | Round |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment