Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 70kg Lifting Weight |
| Product Type | Impact Testing Machine |
| Model Name/Number | DT2200PT |
| Brand | TEXCARE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Vertical Drop Height | 2200mm |
| Drop Height | 2200mm |
| Country of Origin | Made in India |
Cement Bag Drop Tester is used to check HPDE/PP bags failure during handling and lifting. This machine is specillady designed and supplying to all cement manufacturer and HDPE/PP woven sacks manufacturRelated Standard: IS:11052 - 1984,
IS 2508:1984(R2003), and ASTM D1709-16A, IS: 11652(ANNEX C)-2017
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 days
- Packaging Details: Wooden Box Packing