Testing Instrument
Manufacturer of a wide range of products which include digital specific gravity balance, box compression testers, scrub pad abrasion tester and zipper head torsion tester.
Digital Specific Gravity Balance
Approx. Price: Rs 24,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Accuracy | 0.001 |
| Weighing Capacity | 200 Gm |
| Calibration | External |
| Type Of Weighing Scale | Table Top Scale |
| Readability | 0.001g |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | For Laboratory |
| Brand | TEXCARE |
| Capacity | 220g |
Specific Gravity Balance Capacity: 220 gms
Least Count : 0.001g (1mg)
Response Time: 3 – 4 Sec.
Platform Size: 90 mm
Power : 12V 300 mA AC Adaptors
LCD Digital Display
With Wind Seal
Calibration: Automatic External
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box
Approx. Price: Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kgf |
| Platform Size | 600*600 |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Scrub Pad Abrasion Tester
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Voltage | 220 V |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:- Motor RPM: 60
- Load on Scrub Pad: 1 kg, 2kg & 3 kg
- With liquid soap dropping arrangement
- With 5 digit digital pre-set counter
- Power: 220V AC 50Hz
Zipper Head Torsion Tester
Approx. Price: Rs 69,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Consumption | 0.25kw |
| Display Type | Digital |
| Power Supply | 220V AC 50Hz |
| Frequency | 50 Hz |
| Distance Between Grip | Adjustable |
| Brand | TEXCARE |
| Body Material | Mild Steel Powder Coated |
Zipper Head Torsion Tester: is used to determine torsion strength of any type of Zipper Puller (like metal & plastic)Torque Range: 0.1 to 100 kg-cmAccuracy: 0.1kg-cmSuitable for Textile, Luggage, Footwear and Leather IndustryTwisting Range: 0.5 to 4 RPM AdhustableWeight: 50 kg approx
Additional Information:
- Delivery Time: 7 Days / Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing