Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Fabric Sampe Cutting |
| Fabric | Cotton |
| Power Consumption | No |
| Brand | TEXCARE |
| Automation Grade | No |
| Material | Mild Steel / Diesteel |
| Weight | 60 kg approx |
| Base Pad Size | 320 mm |
Swatch Cutter is used for making swatches of any fabric quickly & conveniently. The specially designed equipment can cut swatches in multiple layers up to a depth of 20mm. This Zig-Zag cutter can make samples out of any type of fabric (woven/knitted or non-woven) with the special German Metal blade. This Fabric Zig-Zag cutting machine used to prepare fabric samples and albums.
Specification:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | TEXCARE |
| Material | Mils Steel / SS |
| Weight | 95 kg |
| Working Pressure on Test Specimen | 3 KPA, 6 KPA, 12 KPA |
| Maximum Available Pressure | 12 KPA |
| Maximum number of test specimens that can be tested at a time | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | TEXCARE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | CM700 |
| Power Supply | 220V AC 50Hz |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Force On Rubbing Finger | 9N |
We are offering Rubbing Fastness Tester to our client.
Specification:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type Of Testing Machines | Lab Model |
| Usage/Application | Fabric/Woven Sacks/ Nets |
| Packaging Type | Wooden |
| Brand | TEXCARE |
| Material | Mild Steel |
| Display | Digital |
| Power | 220V AC 50 Hz |
| Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Display | 3 Display Digit |
| Mobility | Portable |
| Usage/Application | Laboratory |
Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Accuracy | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type Of Testing Machines | Air Permeabilty |
| Brand | Texcare |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Orange |
| Display Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Phase | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
| Voltage | 220v |
| Usage | Industrial |
| Color | Red |
Product Details:
| Phase | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
| Usage | Industrial |
| Color | Red |
| Voltage | 220v |
Product Details:
| Capacity | 1000 Kg |
| Coating | Powder Coating |
| Air-Flow Direction | Vertical Down Airflow |
| Material | MS |
| Display | Digital |
| Voltage | 220v |
Product Details:
| Brand | Texcare |
| Viewing Geometry | 45 Degree |
| Material | MS Sheet |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/ Application | Laboratory Use |
Specifications:
| Light Source | Type of light | Color Temperature |
| D-65 | Artificial Day Light | 6500 K |
| CWF | Cool White Fluorescent ( Office Lighting) | 4150 K |
| TL-84 | Triphospher Fluorescent Lamp ( Show room Light ) | 4100 K |
| TL-83 | Triphospher Fluorescent Lamp ( Show room light for European Buyers) | 4100 K |
| UV | Ultra Violet Light | - |
| U-30 | Ultra-Lume Commercial Fluorescent ( For American Buyers) | 3000 K |
| Tungsten Filament | Incandescent Light | 2300 K - 2800 K |
| U-35 | American Narrow band Fluorescent | 3500 K |
| Illuminant A | Tungsten Filament Halogen Lamp | 2856 K |
Product Details:
| Material | MS |
| Usage/Application | Laboratory |
| Display Type | Manual |
| Voltage | 220v |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
Product Details:
| Brand | Texcare |
| Material | SS |
| Automation Grade | Manual |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 10 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Color | Red and Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | Analog |
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analog |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
We are a prominent Button Snap Pull Tester Manufacturer and Supplier. Used to determine holding strength between button/snap and fabrics/garments, our Button Snap Pull Tester is supplied with self-calibration weight of 5.0 Kg. Fabricated with imported push pull gauge of ‘IMADA’ Japan, Button Snap Pull Tester can measure up to 25 mm dia. Button. Our Button Snap Pull Tester is designed with Dial Gauge that displays the result in Kg. Also, Button Snap Pull Tester is provided with a Lower Grasp Button Accessories Kit.
Specification:
Capacity 30 kg with least count of 250gms
3 Nos. of Grips supplied for all types of button/snaps
All grips are made of Stainless Steel
GRIP-1: Three Pronged Grip for testing four-hole buttons and jeans buttons
GRIP-2: Upper Universal Grip for testing female part of snap & male part of Stud
GRIP-3: Upper Stud Grip for testing male part of baby snaps
Can be measure up to 25 mm dia. Button or as per your requirement
Lower Grasp Button Accessories Kit
Supplied with self Calibration Weight of 5.0 Kg
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Automation Grade | Sutomatic |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | TEXCARE |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Color | Orange & Silver |
| Testing Mechanism | Manual Tester |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Display Type | Analog |
| Brand | TEXCARE |
| Scale Reading | 1600g, 3200g, 6400g |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Drum Speed | 60 RPM |
| Drum Length | 210 mm |
| Drum diameter | 120mm |
| Power | 220V AC 50 Hz |
| No. of Heads | 4 |
The TEXCARE ICI Mace Snag Tester is a device used to evaluate the tendency of fabrics to snag—meaning how easily yarn loops are pulled from the fabric during normal wear. It is commonly used for testing outerwear knitted fabrics, Coated Fabric, Felt and other materials prone to snagging, including chemical fibers and filaments
Rotor RPM: 60 RPM
Cylinder diameter: 120mm
Cylinder Length: 210mm
No.of Heads: 4
Power: 220V AC 50/60Hz
Additional Information: