Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Seal Length | 300 mm |
| Seal Width | 15 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Temperature Range | 0–400°C |
| Seal Machine Type | Pouch Sealing Machine |
| Pressure Control | Pneumatic |
| Control Type | Digital PID |
| Mounting Type | Bench Top |
| Brand | Texcare |
| Power Consumption | 1 kW |
| Standards | ASTM F88, ISO 11607, ASTM F2029 |
| Jaw Type | Flat Jaw |
Additional Information: