Testing Machine
Providing you the best range of lasting adhesive tester, ash content tester, universal tensile strength testing machine, specific gravity balance, textile testing instruments and bursting factor testing machine with effective & timely delivery.
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 12 x 18 |
| Brand | Texcare |
| Color | Black |
| Test Method | Pull Off Method |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 48,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Packaging Type | Box |
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Laboratory |
| Grade | Semi Automatic |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Universal Tensile Strength Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 500 kN |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Approx. Price: Rs 24,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Accuracy | 0.001 gm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Usage/Application | For Laboratory |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Textile Testing Instruments
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Display Type | Digital |
| Brand | Texcare |
| Material | MS |
| Color | Black |
| Frequency | 18hz |
| Voltage | 220v |
Textile testing instruments are used to measure the properties of textiles, such as strength, stiffness, and elasticity. Textile testing instruments can be divided into two categories: static and dynamic.
Bursting Factor Testing Machine
Approx. Price: Rs 54,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 5000 kg |
| Net Weight (Kg) | 10kg |
| Display Type | Analog |
| Model Name/Number | SSE 64 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Spool Strength Testing Machine
Approx. Price: Rs 1,98,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kN |
| Material | Stainless Steel |
| Weight (Kg) | 10000kg |
| Voltage (V) | 220v |
| Accuracy | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Texcare |
Drop Weight Impact Tester
Approx. Price: Rs 48,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Product Type | Impact Testing Machine |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Drop Impact Tester For Cement Bags
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Product Type | Impact Testing Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Drop Impact Tester for Cement Bags
Tensile Testing Machine For Non Woven Fabric
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Operating Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Laboratory |
Tensile Testing Machine for Non Woven Fabric
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Texcare |
| Country of Origin | Made in India |
We are prominent Manufacturer and Supplier firm that has gained huge acceptance for its offered next generation Testing Equipment
Digital GSM Testing Machine
Approx. Price: Rs 3,499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Accuracy | 99% |
| Brand | Texcare |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Manual |
| Display Type | Manual |
| Voltage | 220v |
This equipment measures and directly indicates substance of paper and fabric in terms of grams per sq. meter (GSM). It displays gsm of samples cut selected to size on a digital indicator.