Thickness Gauge
Offering you a complete choice of products which include long throat thickness gauge, dial thickness gauge and fabric thickness gauge.
Long Throat Thickness Gauge
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Film, Textile, Glass, Rubber, Plastic Sheet, Foam, Wire, Leather, Sheet Metal, Paper |
| Measuring Range | 0–25 mm |
| Resolution | 0.1 mm |
| Throat Depth | 300 mm |
| Contact Face Type | Flat |
| Frame Material | Aluminium |
| Dial Color | White |
| Make : | TEXCARE |
Long Throat Thickness GaugeRange: 0.1mm to 25.0mmThroat Depth: 300mmPressure Foor Diameter: 25mmBody Material: Aluminum
Additional Information:
- Production Capacity: 500 pcs per month
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box Packing
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Sheet Metal, Textile, Rubber, Foam, Film, Wire, Plastic Sheet |
| Measuring Range | 0 - 10 mm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Throat Depth | 30 mm |
| Least Count | 0.001m |
| Size | 0 to 12.5 mm |
| Material | Alloy steel |
| Brand | TEXCARE |
| Display | Digital |
Dial Thickness gauge has an accuracy of 0.01 mm. It has a flat measuring faces used for measuring soft material such as plastic films, felt, rubber, paper, etc.
Additional Information:
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Corrugated Box
Approx. Price: Rs 6,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | Red and White |
| Usage/Application | Fabric Thickness Testing |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220v |
| Brand | Texcare |
| Phase | 1 |
Fabric Thickness Gauge is a device used to measure the thickness of fabrics and other materials. This machine is widely used in the textile industry for quality control, research and development, and material testing purposes.